مزایا و مضرات رژیم غذایی بدون گلوتن

حذف کردن گلوتن که نوعی پروتئین موجود در غلاتی مانند گندم، چاودار و جو است آیا مزایای دارد؟ گلوتن به نان بافت می دهد و مثل چسب برای نگه داشتن غذا کنار هم عمل می کند ولی غیر قابل تجزیه است و مصرف نادرست آن باعث آسیب جدی خواهد شد.

مزایای رژیم غذایی بدون گلوتن

گلوتن بدلیل آنکه قابل هضم نیست می تواند براحتی از روده عبور کرده و باعث آسیب، التهاب، تهوع، اسهال و … در افراد مبتلا به سلیاک شود. حتی در موارد محدودی هم در افراد سالم دیده شده است که باعث می شود از رژیم بدون گلوتن استفاده کنند.

 

درمان و دارویی برای این بیماری وجود نداردف تنها با رعایت رژیم بدون گلوتن می توان دچار مشکل نشد.

 

 

گلوتن می تواند به کم کردن مشکلات گوارشی کمک کند. کاهش نشاسته و کربوهیدرات ها می تواند کاهش وزن را نیز بدنبال داشته باشد تا زمانی که شما از سایر غلات بدرستی استفاده نمایید.

مضرات حذف گلوتن

افرادی که بدون نظر پزشک از مصرف گلوتن خودداری می کنند، در معرض خطر عدم دریافت ویتامین ها و سایر مواد مغذی قرار دارند. رژیم بدون گلوتن یعنی صرف نظر کردن از غلات کامل که سوئ تغدیه را بدنیال خواهد داشت.

برای جبران این کمبود فیبر، شما باید خودتان را به خوردن سایر غلات مانند برنج قهوه‌ای، کوینولا، میوه‌ها، سبزیجات، و یا حبوبات خاص متعهد نمایید.

گلوتن تقریبا در همه چیز وجود دارد، سبزیجات منجمد، سس های سویا و برخی داروها و … . محصولاتی که از موادی که جایگزین گلوتن هستند استفاده می کنند اغلب از قند، نم و سایر افزودنی های بالاتری جهت خوشطعم کردن برخورارند.

اگر قصد دارید رژیم بدون گلوتن داشته باشیدغ حتما قبل از آن با یک پزشک متخصص مشورت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *