قند یا چربی؟ کدام یک برای رژیم شما مضرتر است؟

مشکلی که در حال حاضر وجود دارد، قند، چربی و مواد نگهدارنده‌ی مضری است که در مواد غذایی صنعتی و آماده‌ی مصرف وجود دارد. امروزه عموم مردم و حتی ورزشکارانی که در رژیم صد در صد هستند، به مواد مضر موجود در مواد غذایی صنعتی بسیار کم توجهند، و عمدتا بعنوان میان وعده از این مواد استفاده می‌کنند.

به طور مثال، بیسکوییت‌های کارخانه‌ای نظیر بیسکوییت‌های سبوس دار معروف، که دارای شکر، نمک، مارگارین، شربت اینورت و روغن هستند، و همیشه هم بعنوان بیسکوییت رژیمی از آنها یاد شده، در هر بسته‌ی خود بطور میانگین داری ۱۶ عدد بیسکوییت هستند، که هر عدد بیسکوییت آن دارای ۶۱.۵ کالری و یک بسته‌ی کامل ۲۰۰ گرمی آن که ورزشکاران مثل نقل و نبات استفاده می‌کنند، دارای ۹۸۶ کیلو کالری می‌باشد!

این میزان کالری، برابر است با چیزی در حدود یک ساعت و نیم فعالیت هوازی! قلب من درد گرفت، شما چطور؟

بسیار خب، حالا اولین چیزی که باید بدانیم، این است که چربی‌ها کالری بیشتری دارند یا قندها؟ هر گرم قند، دارای ۴ کیلو کالری و هر گرم چربی دارای ۹ کیلو کالری است. بنابراین، چربی، بیش از ۲ برابر قند کالری دارد. در نتیجه در یک رژیم غذایی متعادل، میزان دریافتی چربی ها در مقایسه با قندها (کربوهیدرات‌ها) کمتر است.

بدین ترتیب، و به طور مثال، چربی توصیه شده در یک رژیم غذایی حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد کل کالری مصرفی، و کربوهیدرات ۵۰ تا ۵۵ درصد، و پروتئین به میزان ۱۰ تا ۲۰ درصد است.

اگر شما عزیزان ورزشکار از یک مربی واجد شرایط مربیگری و یا یک متخصص تغذیه‌ی کاملا آگاه، برنامه‌ی دقیق غذایی بگیرید، و سعیتان بر این باشد که خودتان آشپزی کنید، و وعده‌های اصلی و میان وعده‌هایتان را آماده کنید، از میزان دقیق این مواد در غذایتان مطلع هستید، پس برای جلوگیری از افزایش وزن و چاقی و تجمع چربی در بدنتان سعی کنید غذاهای آماده به مصرف نخورید!

تمام سعیتان بر این باشد که تا می‌توانید از چربی‌های حیوانی مثل گوشت قرمز، محصولات لبنی پر چرب مثل مارگارین، کره، خامه، پنیر، ماست و شیر پر چرب، روغن‌های جامد، پوست مرغ، انواع نوشابه‌های شیرین و آب‌میوه‌های صنعتی، سوسیس و کالباس، قند و شکر، شیرینی‌جات و تنقلات صنعتی، مشروبات الکلی، و انواع سس استفاده نکنید.

همچنین باید بدانید چربی‌های اشباع و به خصوص انواع سس، حتی در مقادیر بسیار کم، واقعا به تمرکز چربی در بدنتان کمک می‌کند، و همچنین رابطه‌ی مستقیم با افزایش استروژن در بدن دارد، و باعث عارضه‌ی ژنیکوماستی (بزرگ شدن نوک یا کل سینه‌ی آقایان) می‌شود!

در آخر، ۷ توصیه مهم به شما عزیزان دارم:

  • از خوردن غذاهای آماده پرهیز کنید.
  • در رژیم غذایی خود بسیار دقیق باشید و بیشتر از محصولات گیاهی استفاده کنید.
  • غذاهای با GI (شاخص قند) پایین‌تر استفاده کنید.
  • به جای روغن‌های اشباع، از روغن‌های غیر اشباع و به جای لبنیات پر چرب، از انواع کم چرب آن استفاده کنید.
  • هر روز ورزش کنید، حتی نیم ساعت.
  • از مشروبات الکلی و دخانیات دوری کنید.
  • و حداقل در طول شبانه روز، ۱۰ تا ۱۲ لیوان آب بنوشید.

به امید دستیابی به اندامی ایده‌آل. موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *