تمرین هوازی عضله ساز

به احتمال زیاد شما هم مثل بسیاری از بدنسازان از تمرین هوازی تنفر دارید . به هر حال مهم نیست که چقدر از آن بدتان بیاید چون به هر حال نمی توان انکار کرد که برای محو کردن ذخایر چربی و نمایان ساختن عضلات ابزار ارزشمندی بشمار می آید . همچنین در تقویت توان قلبی عروقی و ارتقاء سلامتی نقش بسزایی دارد . و جالب اینکه تحقیقات نشان داده حتی می تواند سایز و قدرت عضلات شما را هم تقویت کنند . دانشمندان در دانشگاه ژایواسکیلا تاثیر ۲۱ هفته تمرینات ایروبیک را بر سایز عضلانی قدرتو توان در تعدادی از مردان بررسی کردند . گروه A هفته ای دو مرتبه به تمرین با وزنه پرداختند در حالیکه گروه Bعلاوه بر این دو جلسه ۶۰ دقیقه ای هم روی دوچرخه ثابت تمرین کردند. دانشمندان به اندازه گیری دور ران ، قدرت افراد در اجرای جلو پا ماشین و توان عضلانی پا در ابتداو انتهای برنامه پرداختند  .پس از ۲۱ هفته افزایش بیشتری را در سایز ران و قدرت پاها در اجرای جلوپا ماشین در افراد گروه B نسبت به گروه A مشاهده کردند. اما توان پاها بطور چشمگیری در گروه A افزایش یافته بود .

از علم تا عمل :
اگر شما از تمرین هوازی طفره می روید به این بهانه که تصور می کنید باعث ضعیف و لاغر شدن شما خواهد شد ، لازم است در طرز نگاه خود تجدید نظر کنید . طبق این تحقیق تمرین هوازی می تواند کمک کند به افزودن بر سایز و قدرت حداقل در عضلات پا ، اما اگر به هر دلیل الویت شما افزایش توان عضلانی است ، بهتر است تمرینات هوازی را محدود کنید زیرا که مانع تقویت توان عضلانی شما خواهد شد . راه حل این است که از تمرینات هوازی بصورت دوره ای استفاده کنید . وقتی برای دستیابی به رشد عضلانی تمرین می کنید با تکرارهای متوسط تا زیاد ، بیش از سه جلسه در هفته از تمرینات هوازی استفاده نکنید به این منظور دوچرخه ثابت را بعنوان انتخاب اول خود مد نظر قرار دهید و هرگز بیش از ۶۰ دقیقه تمرین هوازی را ادامه ندهید .تلاش کنید برای اینکه جلسات تمرین هوازی را در روزهای مجزایی نسبت به تمرینات با وزنه خود انجام دهید یا حداقل در زمان متفاوتی از روز اگر مجبورید تمرین هوازی و تمرین با وزنه را در یک جلسه مشترک اجرا کنید ، تمرین هوازی را پس از اتمام تمرین با وزنه انجام دهید .
در طول فازهای افزایش قدرت و توان وقتی از وزنه های سنگین و تکرارهای کم استفاده می کنید ، تمرین هوازی را تا حد ممکن محدود کنید . در این شرایط بجای استفاده از جلسات تمرین هوازی طولانی ، تمرین با وزنه خود را با شدت بیشتر و استراحت کمتر بین ستها انجام دهید . اگر نمی خواهید بطور کامل از تمرینات هوازی صرف نظر کنید ، در این مواقع استفاده از دوهای سرعت و طناب زدن از بهترین انتخابها برایتان بشمار می آیند. از تمرین اینتروال استفاده کنید ، بعنوان مثال ۶۰ ثانیه دویدن سریع و سپس ۶۰ثانیه قدم زدن آرام و تکرار این بازه زمانی برای ۱۰ مرتبه اگر احساس می کنید اشتیاق شما برای تمرین هوازی بیش از این است ، آن وقت بهتر است به فکر این باشید که رشته ورزشی خود را تغییر دهید و وارد رشته هایی مثل دو استقامت شوید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *