ترتیب انجام حرکات ورزشی

 

افراد زیادی قبل از اینکه به سراغ تمرین با وزنه بروند، بیشتر وقتشان را صرف تمرین با الپتیکال، تردمیل یا دوچرخه ثابت می کنند. این بهترین راه برای گرم شدن و آماده شدن است ولی آیا بیشترین بازدهی را دارد؟ خیر.

تمرینات را با وزنه شروع کنید، چون انرژی بدن در عضلات نهفته است.

بدن حدود ۸۰ کالری را در گلوکز در جریان خون ذخیره می کند ولی کبد حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ کالری. یعنی بدن ۳۸۰ تا ۴۸۰ کالری برای سوزاندن در دسترس دارد.

هنگام شروع تمرین بدن برای سوزاندن گلوکز اقدام می کند تا برای عضلات انرژی فراهم کند. به مدت ۱۰ تا ۱۵ ذقیقه اول شما گلوکز خالص می سوزانید. و زمانی که گلوکز تمام شود بدن شروع به سوزاندن چربی می کند. سوزاندن چربی بدلیل ذخیره شدن در سلول های بدن زمان بیشتری را نیاز دارد و زمانی که گلوکز تمام شود انرژی کمتر خواهد شد.

به طور مثال اگر ۳۰ تا ۴۵ دقیقه برای دویدن بر روی تردمیل (اگر تردمیل شما دچار مشکل شد، ما به صورت تخصصی تعمیر تردمیل را انجام می دهیم) بگذاریم و ۲۰ تا ۳۰ دقیقه برای وزنه، اگر تمرین کاردیو را اول انجام دهیم مقدار زیادی از گلوکز را خواهید سوزاند. دوین باعث فعال شدن چربی ها خواهد شد و زمانی که به سراغ تمرین با وزنه بروید انرژیتان را به سرعت از دست خواهید داد.

به مثال بالا دقت کنید، در طول ۳۰ دقیقه اول حدود ۵۰۰ کالری خواهیم سوزاند که بیشتر از کالری ذخیره شده است، پس چربی ها فعال شده و بعد از این فقط چربی می سوزانیم، پس اگر ۳۰ تا ۴۵ دقیقه تمرین کاردیو را بعد از وزنه انجام دهیم، بهتر چربی خواهیم سوزاند چون دیگر گلوکزی نمانده.

فقط برای گرم کردن بدنتان کمی تمرین کاردیو قبل از وزنه انجام دهید. حدود ۵ تا ۱۰ ذقیقه دویدن بر روی تردمیل یا دوچرخه ثابت ضربان را افزایش خواهد داد و خون بیشتری را پمپاژ خواهد کرد، این عمل عضلات را گرم خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *