انتخاب وزنه مناسب برای تمرین در پرورش اندام

این بار که به باشگاه می روید کمی به شیوه تمرین ورزشکاران دیگر دقت کنید، به طور حتم افرادی را خواهید دید که با وزنه های خارج از توان خودشان دست و پنجه نرم می کنند و به نوعی فراموش کرده اند که بدنسازی کار میکنند نه پاورلیفتینگ.
اینکه چه وزنه ای به کار می برید تا عضله را به خوبی تمرین دهید آنقدر مهم نیست که تمرکز و ناتوان کردن عضله مهم است. انتخاب وزنه برای تمرین یکی از اصول مهم در تمرینات به حساب می آید که باید در مورد آن دقت عمل به خرج داده شود. اینکه ما نسبت به تمرین هفته قبل بتوانیم ۱۰ کیلو وزنه حرکت پرس سینه را افزایش دهیم خوب است اما به شرطی که به قیمت آسیب دیدگی یا عدم اجرای حرکت با فرم صحیح تمام نشود.

بدنسازان بیشتر از اینکه بخواهند به مقدار وزنه توجه کنند باید به حفظ فرم صحیح حرکات در حین اجرای آنها توجه کنند تا تمریناتشان هرچه موثرتر انجام شود. استفاده از وزنه های خیلی سنگین می تواند موجب بروز آسیب دیدگی در عضلات شود که این شاید به قیمت هفته ها یا ماه ها دور بودن از تمرین تمام شود. از طرف دیگر هم این نکته صادق است که اگر وزنه به قدری سبک انتخاب شود که هیچ تاثیری بر عضله مورد نظر نداشته باشد، تمرین به نوعی اتلاف وقت تبدیل می شود که هیچ نتیجه مثبتی هم در بر نخواهد داشت.

باید وزنه ها در حد توان ورزشکار انتخاب شود تا تمرین با فرم صحیح و تمرکز ۱۰۰% انجام شود. به گفته مایک ماتارازو بدنساز حرفه ای IFBB اگر شما در حال تمرین با وزنه ای باشید که کنترل ۱۰۰ % روی آن ندارید، جز اینکه موجبات خندیدن دیگران را فراهم کنید و عدم آگاهی خود را از علم صحیح نشان دهید، کار دیگری انجام نمی دهید.

بدنسازان باید برای تمرین وزنه ای را انتخاب کنند که حداقل بتوانند دو سوم تعداد تکرارهای هر ست را به طور کامل و بدون هیچ مشکلی انجام دهند و یک سوم دیگر را نیز با فشار بیشتر بدان شکل که برای ۱ الی ۲ تکرار آخر نیاز به کمک پیدا کنند (البته آنهم کمک حرفه ای نه حمل کامل وزنه توسط یار تمرینی، چرا که خیلی از حریفان تمرینی روش کمک دادن صحیح را نمی دانند و با کمک دادن نادرست مانع ایجاد فشار کافی روی عضله شخص در حال تمرین می شوند). کمک باید خیلی کم به میله یا دست ورزشکار داده شود تا بتواند به آرامی بخش بالا بردن یا همان مثبت حرکات را کامل اجرا کند. شما بدنسازانی را در باشگاه می بینید که از یک ست ۱۲ تایی ۳ یا ۴ تکرار اول را خودشان اجرا می کنند و ۸ الی ۹ تکرار آخر را به کمک یار تمرینی انجام می دهند و تصور میکنند که در حال اجرای تمرین سنگین هستند، در صورتی که تمرین سنگین تمرینی است که در انتهای ست عضله به طور کامل خسته شده باشد و ورزشکار قادر به اجرای ۱ یا ۲ تکرار آخر به تنهایی نباشد، نه اینکه فقط چند تکرار اولیه را اجرا کند.

وزنه های خیلی سنگین موجب می شوند فشار از عضلات اصلی و مورد نظر خارج شده و به عضلات کمکی منتقل شود. نقطه عکس این مساله نیز وجود دارد یعنی اگر وزنه ها خیلی سبک انتخاب شوند، فقط زمان را بیهوده از دست می دهید. به خاطر داشته باشید که قرار نیست فقط وزنه حمل کنیم یا از بدن بیگاری بکشیم. به عزیزان بدنساز توصیه میشود که در انتخاب وزنه و یار تمرینی خوب، توجه خاصی لحاظ کنند تا خدای نکرده دچار آسیب یا عدم رشد نشوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *